HemKlagomålOnlySpins Casino - Spelarens uttag har försenats.

OnlySpins Casino - Spelarens uttag har försenats.

Löst
Vårt utlåtande

Ärende avslutat

Belopp: 3 496 €

OnlySpins Casino
Säkerhetsindex 8.6 Högt

Ärenderapport

gbÖversättningse

Spelaren från Tyskland begärde ett uttag från Onlyspins den 21 oktober men fick inte sina pengar. Trots att hon hade tillhandahållit nödvändiga dokument hade hennes adressverifiering varit "under granskning" i två veckor utan uppdateringar. Vi ingrep genom att kontakta casinot och förtydliga verifieringskraven, och betonade att kryptoplånböcker inte visar personuppgifter som kontoinnehavarens namn. Efter eskalering bekräftade casinot att spelarens konto var verifierat och att flera uttagstransaktioner hade slutförts. Spelaren markerade därefter klagomålet som löst, och vi avslutade ärendet i enlighet därmed.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
deÖversättningsegb

Onlyspins har inte betalat ut mina pengar sedan den 21 oktober. Jag har lämnat in alla nödvändiga dokument och de har godkänts. Min adressverifiering har varit "under granskning" i två veckor utan några uppdateringar. Jag satte tidigare in 500 € plus välkomstbonusen.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
gbÖversättningse

Viktigt meddelande:

Casino Guru kommer aldrig att be om betalningar eller åtkomst till dina konton för att slutföra en KYC. Om någon påstår sig vara från Casino Guru och gör det, lämna inte ut någon information.

Vi kontaktar bara spelare genom den här officiella klagomålstråden eller via @casino.guru-mejladresser. Kontrollera alltid avsändarens domän och verifiera mejladressen till den som hanterar ditt klagomål genom att klicka på hens avatar som syns i den officiella klagomålstråden.

Om något känns misstänkt, hör av dig till oss direkt.

Håll dig trygg.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

Tack så mycket för att du skickade in ditt klagomål. Jag beklagar att du har problem. Låt mig ställa några frågor så att jag kan förstå hela situationen helt och hållet.

  • Förstår jag rätt att detta var ditt första försök till uttag?
  • Kan du vänligen förtydliga vilket dokument du tillhandahöll för att bekräfta din adress?
  • Har du försökt kontakta casinots supportteam angående detta problem?

Jag hoppas att vi kan hjälpa dig att lösa detta problem så snart som möjligt. Tack så mycket på förhand för ditt svar.

Med vänliga hälsningar,

Kristina


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
deÖversättningsegb

Hej och tack för ditt svar. Ja, detta är mitt första uttagsförsök. Jag laddade upp mitt kontoutdrag som bevis på adress. Ja, jag kontaktade casinot via livechatt, men jag blev bara ombedd att ha tålamod och vänta. Den 24 oktober fick jag en verifieringsförfrågan och jag tillhandahöll omedelbart alla nödvändiga dokument. Trots detta har ingenting hänt på fyra veckor, och jag är säker på att OnlySpins stannar upp och hoppas att jag ska fortsätta spela.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
gbÖversättningse

Tack så mycket för ditt svar. Kan du vidarebefordra all relevant kommunikation mellan dig och casinot till kristina.s@casino.guru Alternativt kan du posta det här. Tack på förhand.


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
deÖversättningsegb

filefile

Jag frågade igen i livechatten och det var svaret. Jag tycker att alltihop är extremt oprofessionellt.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
7 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004

Tack för ditt samarbete och för att du tillhandahållit all nödvändig information. Jag uppskattar verkligen den tid och ansträngning du har lagt ner på att dela allt med oss ​​hittills.

Ditt klagomål går nu vidare till nästa steg i vår process och hanteras av din dedikerade handläggare, Samuel ( samuel.s@casino.guru ). Detta är ett standardsteg i vår procedur, eftersom ansvarig för lösningen tar över kommunikationen med casinot direkt och hanterar ditt ärende från och med nu.

Ingen åtgärd krävs från dig just nu. Din handläggare kommer att kontakta dig via den här tråden om ytterligare information behövs. Du kan vara säker på att ditt ärende är i välgrundade händer.

Jag önskar dig lycka till och hoppas att ditt ärende snart löses till din belåtenhet.

Med vänliga hälsningar,

Kristina


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

Trevligt att träffa dig via e-post. Jag heter Samuel, och jag kommer att hjälpa dig med ditt klagomål från och med nu.

Om det finns några uppdateringar eller nya detaljer sedan ditt senaste meddelande, vänligen dela dem med mig.

Som en del av vår standardprocedur bjuder jag även in en representant från OnlySpins Casino att delta i denna diskussion. Deras synpunkter bör hjälpa oss att driva ärendet framåt mer effektivt.


Bästa OnlySpins Casino,

Vänligen ange detaljerad information om spelarens problem. Vi skulle särskilt vilja ha ett förtydligande om den aktuella statusen för spelarens verifieringsprocess och orsakerna till förseningen.

Tack för ditt samarbete och ditt snabba svar.

Med vänliga hälsningar,

Samuel


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
gbÖversättningse
Vi skulle vilja be casinot att svara på det här klagomål. Vi förlänger svarstiden med 7 dagar. Om casinot inte svarar inom den angivna tiden kommer vi att avsluta klagomålet som "olöst", vilket kan påverka casinots betyg negativt.
Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

Innan vi fortsätter, kan du vänligen meddela mig om casinot har kontaktat dig direkt med någon uppdatering?

Eftersom vi inte har fått något svar från casinot inom den angivna tidsramen måste vi annars avsluta detta klagomål som olöst.

Tack för ditt samarbete.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
deÖversättningsegb

Hej, onlyspins kontaktade mig bara en gång, och det var via e-post som begärde verifiering den 24 oktober.


Jag hoppas att casinot svarar här.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

Tack för förtydligandet.

Jag vill informera er om att OnlySpins Casino nu har kontaktat mig direkt, och jag har hjälpt deras team med att skapa deras Casino Guru-konto så att de kan svara offentligt i den här klagomålstråden.

Jag förväntar mig att casinorepresentanten kommer att ge en uppdatering här inom kort angående din verifieringsstatus och nästa steg. Jag kommer att fortsätta övervaka situationen noggrant och hålla dig informerad.

Tack för ditt tålamod och samarbete.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
deÖversättningsegb

De begärde ytterligare dokument. Jag laddade upp bevis på min insättning och en skärmdump från min kryptoplånbok som visar min kryptoadress som bevis på att kryptoplånboken tillhör mig.


Kryptoplånböcker lagrar inte personuppgifter som födelsenamn. Jag hoppas att verifieringen nu kan slutföras och att mina uttag behandlas snabbt.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

Tack för uppdateringen.

För transparensens skull vill jag informera er om att jag redan är i direkt kontakt med OnlySpins Casino och har hjälpt dem med att skapa deras Casino Guru-konto så att de kan svara offentligt på detta klagomål. I nuläget väntar deras svar i tråden fortfarande.

Vänligen meddela mig om det har kommit några nya uppdateringar från din sida sedan ditt senaste meddelande (till exempel ytterligare kommunikation från casinot eller ändringar i verifieringsstatusen).

Eftersom detta klagomål har pågått under en längre tid utan ett offentligt svar från casinot, måste jag också notera att om ingen uppdatering ges här inom de närmaste 7 dagarna, kommer jag att tvingas avsluta klagomålet i enlighet därmed. En sådan brist på samarbete skulle ha en negativ inverkan på casinots betyg på Casino Guru.

Jag kommer att fortsätta övervaka situationen noggrant och uppdatera tråden om casinot svarar.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
6 månader sedan
deÖversättningsegb

Hej Samuel, tyvärr har det inte skett några nya händelser. Jag väntar fortfarande 🙁

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Kära shwoopnic2004,

tack för att du berättade det.

För tillfället ber jag om lite mer tålamod medan jag fortsätter att pressa casinot för en officiell uppdatering här. Så snart jag får ny information kommer jag att dela den i detta klagomål omedelbart.

Om du får någon ny kommunikation från casinot under tiden (även utanför plattformen), vänligen meddela mig här, eftersom det kan hjälpa till att påskynda processen.

Tack för din förståelse och ditt samarbete.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse
Hej shwoopnic2004,

Vi förlänger tidsgränsen med 7 dagar. Om du inte svarar inom den angivna tiden eller inte behöver någon ytterligare hjälp, kommer vi att avvisa ditt klagomål.
Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
deÖversättningsegb

Ingenting har förändrats under de senaste två veckorna. Mina dokument är fortfarande inställda. Det är helt enkelt löjligt hur länge man måste vänta här. Utan ett klagomål skulle jag förmodligen aldrig få mina pengar.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Hej allihopa,

Tack för uppdateringen, shwoopnic2004.

Jag förstår spelarens frustration, eftersom detta klagomål nu har varit öppet under en längre tid och alla begärda dokument verkar ha skickats in. Tyvärr saknar vi fortfarande ett offentligt svar från OnlySpins Casino i den här tråden, vilket är nödvändigt för att vi ska kunna gå vidare med ärendet.

I detta skede vill jag vänligen be OnlySpins Casino att ge en uppdatering här och förtydliga:

  • den aktuella statusen för spelarens verifiering,
  • huruvida de inlämnade dokumenten är tillräckliga, eller
  • om ytterligare information fortfarande behövs.

Transparent kommunikation vid denna tidpunkt skulle bidra till att förhindra ytterligare förseningar och göra det möjligt för oss att arbeta mot en rättvis lösning för alla inblandade parter.

Kära shwoopnic2004, tack för ditt fortsatta tålamod. Jag kommer att fortsätta övervaka situationen noggrant och uppdatera tråden så snart casinot tillhandahåller information.

Vi väntar nu på svar från OnlySpins Casino.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Kära kasinoguru,


För att slutföra spelarverifieringen behöver vi bevis på ägande av kryptoplånboken som tydligt visar kontoinnehavarens namn .


Dessutom kräver vi bevis på deras kryptoinsättning . När deras konto är helt verifierat kommer deras uttag att behandlas.


Med vänliga hälsningar,

OnlySpins-teamet

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
deÖversättningsegb

För tre veckor sedan skrev jag följande:


De begärde ytterligare dokument. Jag laddade upp bevis på min insättning och en skärmdump från min kryptoplånbok som visar min kryptoadress som bevis på att kryptoplånboken tillhör mig.


Kryptoplånböcker lagrar inte personuppgifter som födelsenamn. Jag hoppas att verifieringen nu kan slutföras och att mina uttag behandlas snabbt.


Onlyspins fick de begärda dokumenten från mig för över tre veckor sedan. Jag förstår inte varför mina meddelanden inte läses och dokumenten avvisas. Det verkar starkt som en taktik för att ytterligare förlänga väntetiden. Jag vill upprepa och be er att notera att kryptoplånböcker inte lagrar några personuppgifter, och därför finns det begärda dokumentet inte. Som jag nämnde laddade jag upp en skärmdump från min kryptoplånbok som visar min kryptoadress, samt bevis på insättning.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Bästa OnlySpins Casino,

Tack för ditt svar.

Jag vill dock vänligen be dig att granska den här tråden och spelarens inlägg mer noggrant, eftersom ärendet redan har behandlats flera gånger och klagomålet har pågått ett bra tag.

Spelaren har tydligt förklarat – och detta är ett allmänt accepterat faktum – att de flesta kryptoplånböcker inte visar personuppgifter som kontoinnehavarens namn. På grund av detta kan det helt enkelt inte finnas ett dokument som visar både plånboksadressen och spelarens namn. Enligt spelaren har de redan skickat in:

  • bevis på kryptoinsättningen, och
  • en skärmdump från kryptoplånboken som visar den använda plånboksadressen.

I det här skedet orsakar det onödiga förseningar att upprepade gånger begära ett dokument som tekniskt sett inte kan tillhandahållas.

Vänligen förtydliga efter att ha granskat de redan inskickade dokumenten:

  • huruvida det tillhandahållna insättningsbeviset och plånboksadressen kan godtas som tillräckligt bevis på äganderätt, eller
  • vilket realistiskt och tekniskt genomförbart alternativ du är villig att acceptera i sådana fall.

En tydlig och praktisk lösning behövs nu för att driva detta ärende framåt.

Kära shwoopnic2004, tack för ditt tålamod. Jag förstår din frustration och ber casinot att ompröva situationen ordentligt. Jag kommer att uppdatera tråden så snart OnlySpins ger ett konkret förtydligande.

Vi väntar på svar från OnlySpins Casino.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Kära kasinoguru,


Vi har eskalerat detta ärende till vår relevanta avdelning för att avgöra om det finns några alternativa verifieringsmetoder tillgängliga för just detta fall.


Vi kommer att meddela er omedelbart så snart vi får deras vägledning.


Med vänliga hälsningar,

OnlySpins-teamet

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
deÖversättningsegb

Jag har blivit ombedd att visa upp bevis på min kryptoplånbok igen. Jag vet inte vad jag ska göra längre; mina meddelanden antingen förbises eller ignoreras avsiktligt.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse

Kära kasinoguru,


Vi är glada att kunna meddela att spelarens konto har verifierats.


Med vänliga hälsningar,

OnlySpins

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
5 månader sedan
gbÖversättningse
Hej shwoopnic2004,

Vi vill informera dig om att vi har förlängt tidsramen med 7 dagar då Samuel, som hanterar ditt ärende, är på semester. Förlängningen är nödvändig då det är Samuel som har bäst koll på detaljerna i din situation och som står för den direkta kommunikationen med casinot. Vi kan försäkra dig om att Samuel kommer att kontakta dig så snart som möjligt.

Tack för din förståelse och ditt fortsatta tålamod.

Vänliga hälsningar, Casino Guru
Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
deÖversättningsegb

Jag har inte mottagit några betalningar än.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
deÖversättningsegb

Har fortfarande inte fått några utbetalningar

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Hej allihopa,

Tack för uppdateringen, shwoopnic2004.

OnlySpins Casino, eftersom kontot redan har verifierats ber jag dig vänligen att klargöra statusen för spelarens uttag och meddela oss när den första utbetalningen kan förväntas.

Tack för ditt samarbete.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Kära kasinoguru,


Uttagsbegäran har vidarebefordrats till rätt avdelning, som kommer att behandla betalningen så snart som möjligt.


Tack för ditt tålamod och din förståelse.


Med vänliga hälsningar,

OnlySpins-teamet


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Hej shwoopnic2004,

Vänligen meddela oss när du mottagit den första utbetalningen och håll oss informerade om hur det går.

Tack till OnlySpins Casino för uppdateringen och samarbetet.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Kära kasinoguru,


Vi bekräftar att tre uttagstransaktioner slutfördes den 10.02, en den 15.10 och 16.10.


Ytterligare två uttag pågår för närvarande.


När kontoverifieringsprocessen är klar kan spelaren fortsätta med uttag efter eget gottfinnande.


Med vänliga hälsningar,

OnlySpins-teamet

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse
Hej shwoopnic2004,

Vi förlänger tidsgränsen med 7 dagar. Om du inte svarar inom den angivna tiden eller inte behöver någon ytterligare hjälp, kommer vi att avvisa ditt klagomål.
Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Hej allihopa,

Tack, OnlySpins Casino, för uppdateringen och för att ni bekräftat statusen för uttagen. Jag kommer att fortsätta övervaka ärendet och bistå med lösningen av klagomålet vid behov.


Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse
Vi vill informera alla som följer det här ärendet att spelaren har använt den dedikerade knappen för att markera klagomålet som löst.
Hej shwoopnic2004,

Vi är glada att höra att ditt problem har blivit löst. Vi kommer att markera klagomålet som "Löst" i vårt system. Tack för ditt samarbete och din bekräftelse. Om du skulle uppleva framtida problem med detta eller något annat casino, så tveka inte att kontakta vårt Center för klagomålslösning. Vi finns här för att hjälpa dig.

Våra tjänster är som alltid helt kostnadsfria, och vi accepterar ingen dricks. Däremot skulle vi verkligen uppskatta om du kunde ta en stund och dela med dig av din upplevelse av våra tjänster på Trustpilot: https://trustpilot.com/evaluate/casino.guru. Din ärliga recension, tillsammans med eventuella förbättringsförslag, skulle vara oerhört värdefull. Den kan också hjälpa andra som funderar på att kontakta oss för hjälp med frågor kring onlinecasinon.

Vi tackar dig på förhand för din tid och dina synpunkter.

Med vänliga hälsningar,

Samuel
Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
gbÖversättningse

Hej allihopa,

shwoopnic2004, kan du vänligen meddela mig om du har mottagit de slutförda uttagsbeskeden och hur det går med de återstående? En uppdatering från dig kommer att hjälpa mig att besluta om nästa steg och eventuellt gå vidare mot att avsluta klagomålet.

Automatiskt översatt:
Offentligt
Offentligt
4 månader sedan
deÖversättningsegb

Jag fick allt.

Automatiskt översatt:
flash-message-reviews
Användarrecensioner – Skriv egna casinorecensioner och dela med dig av dina upplevelser
scamalert_1_alt
Casino Guru-anställda kommer aldrig att be om lösenord eller personuppgifter, försöka få åtkomst till dina konton eller begära betalning för tjänster.